Staff
 /  Staff
staff_2023

USEP Staff

USEP President

Don Peace
dpeace@useponline.org

Director of Services and Operations

Jeff Larsen
jlarsen@useponline.org

USEP Business Representatives

Lynn Cavall
Member Representative
lcavall@useponline.org

Jessica Medina
Member Representative
jmedina@useponline.org

TJ Chaltry
Member Representative
tchaltry@useponline.org

USEP Administrative Staff

Casey Hewlett
Membership Technician / Communication
chewlett@useponline.org

Jacqueline Peña
Member Organizer
jpeña@useponline.org

Anne Donaldson
Bookkeeper
adonaldson@useponline.org

Sara Connolly
Clerk/Receptionist
sconnolly@useponline.org

Staff Worksite Assignments

Please refer to the lists below to find the Member Representative for your worksite.

West Region – TJ Chaltry
tchaltry@useponline.org

Achieve Center at Richey
Jordan Cash

 

Anclote Elementary School
Nancy Clum
Dawn Decker
Viola Kalouris
Melody Vinson

 

Anclote High School
Anthony Arestia
Claudia Bender
Gloryvee Ortiz
Cheryl Vinson

 

Bayonet Point Middle School
Nancy Myers
Janet Tolson
Tammy White

 

Calusa Elementary School
Vivian Mantzarinis
Angela Ramirez
Andrew Villapiano

 

Chasco Elementary School
Michele Fiumara
Fai Fai Ho

 

Chasco Middle School
Dahlia Abouelenin
Cody Hogg

 

Cotee River Elementary School

 

Cypress Elementary School
Margaret Salvaggio

 

Deer Park Elementary School
Denise Hille
Lauren Meyer
Magen Wilson

 

Fivay High School
Lisa Hope

 

Fox Hollow Elementary School
Maureen Jett
Alec Muir

 

Gulf High School
Jennifer Dixon-Fitzner
Kimberly Theurer

 

Gulf Highlands Elementary School
Lisa Spencer-Novak
Elizabeth Tarpey

 

Gulf Middle School
Patricia Allen
Bertell Butler

 

Gulf Trace Elementary School
Maryclare Jakubowski

 

Gulfside Elementary School
Nancy Davenport

 

Hudson Academy
Judith Gordie
Joanne Sareyani
Stacie Selover

 

Hudson High School
Christine Barrett
Alina Zhukova

 

Hudson Primary Academy
Karen Brinkley
Anastasia Curtis
Debra MacDonald
Jacqueline Mendez

 

James M. Marlowe Elementary School
Eyan Dorriety

 

Marchman Technical College
John Herig
Sabrina Zawalich

 

Mittye P. Locke Elementary School

 

Northwest Bus Garage
April Bruce
Don Maher

 

Paul R. Smith Middle School
Scarlett Semack

 

Richey Elementary School
Patricia O’Connor

 

Schrader Elementary School
Christa Alderman
Juan Martinez Estrada
Kathleen Roxberry

 

Sunray Elementary School
April Gill
Lisa Morgan

 

Wendell Krinn Technical High School
Melissa Marotta
Joel Santos Gonzalez

 

West Bus Garage
Joyce Heissner
Iris Nieves

 

West Pasco Education Academy
Jacqueline Watson

Central Region – Jessica Medina
jmedina@useponline.org

Angeline Academy of Innovation
Heather Smith

 

Bexley Elementary School
Lynn Nasca

 

Central Bus Garage
MaryAnn Brini

 

Charles S. Rushe Middle School
Peter Albano
Dawn Marie Fleming
Joseph Foyt
Patricia Turcotte

 

Connerton Elementary School

 

Crews Lake Middle School
Keith Gambino
Elijah Hauck

 

Denham Oaks Elementary School
Jenni Pfeiffer
Joanne Schmitz

 

J. W. Mitchell High School
Chelsea Brodie
David Spicer

 

Lake Myrtle Elementary School
Mary DeYoung

 

Land O’ Lakes High School
Sara Acosta
Leslie Bozeman
Erin Gray
David Hicks

 

Longleaf Elementary School
Wendy Buono

 

Mary Giella Elementary School
Clara Anderson
Kelly Gillespie
Jonathan Sandefur

 

Moon Lake Elementary School
Robert Beck
Meredith Brown

 

Oakstead Elementary School
Cristina Cage
Joseph Watson

 

Odessa Elementary School
Leslie Boyer

 

Pasco eSchool/Pasco Virtual/Virtual Inst Pgm-District Operations
Mark Englander
Desirae Krell
Maria Pote
Jan Stern
Amanda Walker

 

Pine View Elementary School
Elizabeth Beck
Amber Dubay

 

Pine View Middle School
Katie Altshuler
Nilsa Calabria Seda
Connie Gourley
Lisa Moore-Savage

 

River Ridge High School
James O’Leary

 

River Ridge Middle School
Joseph Corley
Nicole Sharkey
Ashley Vanteslaar

 

Sanders Memorial Elementary
Morrisa Glass
Danielle Rogers

 

Sand Pine Elementary School

 

Seven Springs Elementary
Danielle Whitehouse

 

Seven Springs Middle School
Gina Coley
Diane Cunningham
Amerey Justus

 

Shady Hills Elementary
Stephanie Casey
Wendy Kelley

 

South Bus Garage
Billie-Jo Findley

 

Starkey Ranch K-8
Derek Coleman
Erika McGrath
Marlene Perriera

 

Sunlake High School
Amy Ramos

 

Trinity Elementary School
Margaret McDonald

 

Trinity Oaks Elementary School
Katie Johnson

 

Veterans Elementary School
Corie Coleman
Irasema Hill

East Region – Lynn Cavall
lcavall@useponline.org

Centennial Elementary School
Shannon Ledbetter

 

Centennial Middle School
Ginger Blomeley
Anita Dienes
Melanie Dodgen
Sharlene Matthews
Gloria Mouw
Karen Pearce
Kenneth Ringeisen

 

Chester W. Taylor Elementary
Deborah Griswold

 

Cypress Creek High School

 

Cypress Creek Middle School
Tami Milner
Tabatha Whaley
Genesis Zabrzenski

 

Double Branch Elementary
Laverne Berglund
Carly Bonomo
Linda Dlugozima
Kimberly Sullivan

 

Dr. John Long Middle School
Annette Armstrong
Erik Carlson
Gayle Colon
Margarita Segui-Villafane
Tracy Szmall
John Vento
Richard Wohl

 

East Bus Garage
Kristie Gay
Jeanette Gungle

 

East Pasco Education Academy
Shannon Korst
Rachel Spinney

 

Kirkland Ranch Academy of Innovation
Stephanie Bertig
Jeremiah Cooper
Angel Smith

 

Lacoochee Elementary School
Morris Grooms
Billie Jo Smith Greene

 

New River Elementary School
Laura Dolatowski
Ghada Nashagh

 

Pasco Elementary School

 

Pasco High School
Anne-Marie Cooper
Michael Liptak
Jeneane Maddaloni
James Washington

 

Pasco Middle School
Holly Lyons

 

Quail Hollow Elementary School
Rebecca Camunas

 

Raymond B. Stewart Middle
Samantha Ballman
Samantha Crist
Lyndsie Dodd
Jessica Shotts
Andrea Williams

 

Rodney B. Cox Elementary
Annette Natal
Sylvia Reyes-Salazar

 

San Antonio Elementary School
Clair Agnello
Christine Simonds

 

Seven Oaks Elementary School
Carol Becker

 

Southeast Bus Garage
Billie Jo Jimenez
Betty Simmons

 

Thomas E. Weightman Middle
Stephanie Anderson
Mary Beth Bova
Nadine Di Vittorio
Renee La Sala
Devon Shank
Laina Stafford

 

Watergrass Elementary School
Annette Floyd
Kara McGuirt

 

Wesley Chapel Elementary School
Cesar Marin

 

Wesley Chapel High School
Marvin Coleman
Susan Cullum
Renee Gaudet
Fay Geiger
Lacey Schenfield

 

West Zephyrhills Elementary School
Monica Marlette

 

Wiregrass Elementary School
Rebecca Brown
Jillian Woodward

 

Wiregrass Ranch High School
Wanda Diehm
Christopher Gray
Robert Marsh
Amy Munroe

 

Woodland Elementary School
Lauren LaGroix
Lisa Ponce
Mona Stafford

 

Zephyrhills High School
Catherine Burgess
Dorraine Dyser

All Business Reps:
Call 813-996-2119

CIS – Environmental Education
Donna Hoague

 

District Office

 

Facilities and Maintenance

 

Juvenile Detention Center

 

Office of Student Supports
Brittany Barker
Adrienne Richrath

 

Pasco Girls Academy

 

Technology Services
Nathaniel Cromwell

 

Telecommunications

Contact Info

If you are an employee of Pasco County Schools and not already a member of USEP, consider joining today! Members are eligible for a wide range of benefits through our affiliates and benefit partners. USEP also provides members with professional development opportunities and representation for member issues.